⚫ ATOM W GM. CHOCZEWO
22 grudnia 2021 roku podano do publicznej wiadomości informację o wyborze preferowanej lokalizacji elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino. W rzeczywistości elektrownia miałaby stanąć w sąsiedztwie Słajszewa, w pobliżu wyjątkowej, najpiękniejszej chyba na Pomorzu plaży.
Wizja bezpowrotnego zniszczenia plaż i lasów przez instalacje i infrastrukturę nuklearną połączyła mieszkańców gminy i tych, którzy na stałe mieszkają w innych miejscach Polski. Tutaj szukają azylu przed smogiem, hałasem i betonem. Wiele osób w Słajszewie, Sasinie, Kopalinie czy Lubiatowie wybudowało domy, inwestując oszczędności całego życia, by móc spędzać tu każdą wolną chwilę i gdy będzie to możliwe, przenieść się tu na stałe. Te osoby czują się mieszkańcami gminy, płacą tu podatki.
Budowa elektrowni jądrowej w gminie Choczewo spowoduje między innymi:
- wycinkę około 688 ha lasów
- budowę olbrzymiej infrastruktury towarzyszącej, np. stacji transformatorowej
- zagrożenie wysiedlaniem ludzi z ich własności, domów, ziemi, działek rekreacyjnych
- konieczność przechowywania paliwa jądrowego na terenie elektrowni
- na etapie prac budowlanych ruch ok. 600 ciężarówek, które mają codziennie przejeżdżać przez teren gminy Choczewo (jedna ciężarówka co niespełna 2 minuty)
- Budowę napowietrznych sieci olbrzymiej mocy biegnących w różnych kierunkach gminy
- zamknięcie plaż
Nie zgadzamy się na lokalizację tej gigantycznej budowli na dziewiczych terenach na północy kraju. To na południu Polski mamy infrastrukturę sieciową i potrzeby energetyczne przemysłu. Argument, że tak jest najtaniej, bo woda do chłodzenia reaktorów „jest za darmo”, nie przekonuje nas: są inne technologie, są inne, zdewastowane już przez przemysł miejsca. Nie zgadzamy się na ułatwienia i oszczędności dla tej czy innej spółki energetycznej kosztem dewastacji ostatnich, nieskażonych terenów i wód Bałtyku. Ponadto mamy obawy, że inwestycja zostanie rozpoczęta i nieukończona, a powstanie cmentarzysko złomu i betonu.